За Україну, за волю, за славу!

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.

П. Тичина

29 січня 2023 року українці відзначили 105-ту річницю бою під Крутами, який для нашого народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

Світова історія знає багато жертв в ім’я ідей, але аналогічної Крутам не було. Бій під Крутами був оборонною операцією, яка зупинила на кілька днів наступ  сил ворога. Ця битва символізує патріотизм, стійкість і самопожертву української молоді  за державність рідної Батьківщини: понад сто років тому декілька сотень, переважно юних добровольців, затримали більшовицький наступ на Київ та врятували Україну власним життям. «Перші Кіборги» – їх називають нині.

Подвиг крутянців, як і всіх Героїв визвольних битв, став прикладом для захисників України в сьогоднішній російсько-українській війні; для захисників і захисниць, які ще вчора були мирними людьми: вчителями, студентами, менеджерами, бізнесменами, істориками, співаками.

І через 105 років під легендарними Крутами на початку березня 2022 року наші незламні війська знову зупинили наступ російських окупантів, завдали їм болючих втрат, захистили місто Ніжин на Чернігівщині.

30 січня 2023 року з нагоди Дня пам’яті Героїв Крут, вшанування пам’яті молодих захисників Української Народної Республіки, які власною кров’ю вписали героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, педагог Слов’янської спеціальної школи № 23 Донецької облради Віталій Янковецький провів онлайн-захід «За Україну, за волю, за славу!».  У ході зустрічі відбулось обговорення історичних фактів  бою під Крутами і трагічної загибелі студентського куреня, значення Дня пам’яті Героїв Крут для реалій сьогодення України, підкреслено важливість залучення молоді до процесів державотворення як 105 років тому, так і сьогодні. Кульмінацією онлайн-заходу став натхненно озвучений Віталієм Янковецьким вірш-реквієм П. Тичини «Пам’яті тридцяти».

Наприкінці заходу  «За Україну, за волю, за славу!» учасниками було зроблено висновок, що День подвигу Героїв Крут – це  день національної ідеї, ідеї єдності і сили Української Держави! Бій під Крутами – це ідейна перемога українців, і щира вдячність усім, хто нині виборює нашу перемогу, право жити у вільній країні на своїй землі. Ми пам’ятаємо мужність молодих людей, які мріяли та боролися за сильну Українську державу. Ми пишаємося Захисниками і Захисницями, які нині боронять нашу землю, гідно продовжуючи героїчні традиції кращих синів і доньок України!