Рекомендація для вчителів,вихователів щодо суїцидальних тенденцій (попередження суїциду)

• Спостерігайте за змінами в поведінці дитини, який втратив когось із близьких. У перші тижні зазвичай відзначаються тенденція до відходу, агресивність, гнів, нервозність, замкнутість, неуважність. Ставтеся до цього з терпінням, ніколи не показуйте свого подиву. Не дійте всупереч дитині.
  • Якщо дитина хоче поговорити, знайдіть час вислухати його. Це не завжди легко зробити, і все ж спробуйте. Поясніть дитині, що ви хочете поговорити з ним, виберіть зручний для цього час.
  • При розмові Слухайте не тільки вухами, а й очима, серцем. Обійміть дитину, візьміть його(її) за руку. Дотик має для дитини величезне значення, адже він втратив тепло люблячого батька. Це дозволяє дитині відчути, що ви дбаєте про нього і в будь-який час готові допомогти йому. Підтримайте його бажання говорити про батька і робіть це самі.
  • Постарайтеся залучити кращих друзів дитини. Якщо вам вдасться їх зібрати, поясніть їм, що, коли вмирає хтось, кого ви любите, бесіди про цю людину допоможуть зберегти про нього добру пам’ять.
  • Будьте готові до питань і завжди будьте чесними у відповідях. Дітей часто цікавлять питання Народження і смерті. Вчитель ніколи не повинен боятися сказати»Я не знаю”. Дуже важливо знати культурний рівень сім’ї дитини, її релігійні установки. Ваші власні почуття Ніколи не повинні вступати в протиріччя з почуттями батька або бентежити дитину.
  • Покажіть дитині, що плакати не соромно. Якщо ваші очі наповнилися сльозами, не приховуйте цього. “Ти дуже любив маму, і я це розумію. Дуже сумно, що вона померла”. У цей час дитині можна розповідати безліч зворушливих історій. Покажіть йому, що можна посміхатися і сміятися. “Мама любила клоунів, чи не так?”- така фраза може стати початком розмови про цирк і на уроці малювання можна запропонувати зобразити що-небудь веселе.
  • Ніколи не кажіть: “ти ж так не думаєш, чи не так?”Не кажіть, що ви сподіваєтеся на зникнення у дитини страхів, і не намагайтеся змінити тему розмови. Коли дитина каже, що вважає себе винним у смерті батька, він дійсно так думав. Діти чесні, вони говорять те, що думають. Їх почуття реальні і сильні, і про них треба знати, їм треба вірити, про них треба говорити. Не слід вимовляти фраз типу»Скоро тобі буде краще”.
  •

• Набагато краще буде сказати: “я знаю, що ти відчуваєш, і теж не розумію, чому твій батько повинен був померти таким молодим. Я тільки знаю, що він любив тебе, і ти ніколи не забудеш його».
  • Намагайтеся бути в контакті з батьками. Дитина швидко відчує зв’язок між вами і його сім’єю, і це створить у нього відчуття безпеки. Обговорюйте з ними зміни в поведінці дитини, в його звичках.
  • Необхідно з особливою увагою ставитися до важких для втратив батька дитини днях. Такими днями є свята, коли діти вітають маму чи тата. Дитині, у якого немає матері, потрібно порадити приготувати привітання для бабусі. Звичайно, неможливо заздалегідь врахувати всі можливі випадковості.
  • Розуміє вчитель, озброєний знаннями про те, що смерть не є забороненою темою, допоможе страждаючому дитині пережити важкий для нього період з мінімальними втратами. Звичайно, дитина, довгий час не виходить з кризи, потребує спеціальної допомоги.
  • Тут потрібна спеціалізована індивідуальна психотерапія як для дитини, так і для батьків, а часто корисною виявляється і сімейна терапія.
  • Наведені вище прийоми здаються на перший погляд дуже простими і природними. Однак в більшості випадків дорослі поводяться по відношенню до страждає дитині саме так, як не треба себе вести: роблять вигляд, що нічого не сталося, намагаються уникати згадок про спіткало дитини горе, а насправді пропонують йому самому справлятися з горем, самому виробляти способи поведінки і захисту і шукати шляхи виходу з кризи. Далеко не завжди він справляється з цим завданням.
  • Допомогти дитині, підтримати його в такій важкій ситуації повинні вміти в першу чергу ті дорослі, які живуть поруч з дитиною, зустрічають його кожен день в школі або в дитячому саду.

Що можна зробити для того, щоб допомогти

Телефон довіри

093-409-44-12